środa, 22 czerwca 2016

Dieta na urlopie

Dieta sama w sobie jest trudna, ale co powiedzieć o diecie w czasie urlopu?
Rezygnacja z racjonalnego żywienia na tygodniowych wakacjach nie powinna zniweczyć, starań i efektów. 
Problem pojawia się wtedy gdy wakacje trwają dwa tygodnie lub półtorej miesiąca - jak w moim przypadku. 

Wytrwać na diecie w rodzinnym domu, gdy odwiedza się bliskich i spędza czas z przyjaciółmi jest ogromnie trudno. 
Każde wyjście do baru (w czasie euro nieuniknione) i restauracji okupione jest wyrzeczeniami, szczególnie jeżeli ma się jakieś przyzwyczajenia związane z danym lokalem.

Jak więc dać sobie z tym rade?

1. Spotkania ze znajomymi. Wszystko zależy od tego czy to my jesteśmy zaproszeni do nich, czy oni do nas. Jeżeli to my mamy gości, sprawa jest trochę łatwiejsza. Zawsze możemy przygotować jakiś zdrowy koktajl, grilla, sałatkę. Wybieramy także godzinę, nie musimy więc jeść czegoś ciężkiego o 23 godz.
W przypadku gdy to my odwiedzamy znajomych i jesteśmy przez nich ugoszczeni, nie za bardzo mamy wpływ na to co zastaniemy. Z grzeczności możemy coś ze sobą przynieść ( i tu mamy już wybór co zabierzemy), możemy także zaproponować coś na co mamy ochotę.
Moja dieta na urlopie nie ma się zbyt dobrze, ale ratunkiem są przyjaciele, którzy również walczą z wagą. Gdy ich odwiedzamy, nie musimy się martwić tym, że znowu najemy się czymś mega nie zdrowym. 

vegkitchen

2. Spotkania rodzinne to kolejny trudny temat. Gdy odwiedzamy babcie na kawę, zawsze wystawia ciasteczka. Większe spotkanie rodzinne, jak impreza urodzinowa obfituje we wszystkie zakazane produkty. Sałatki z dodatkiem majonezu, smalczyk własnej roboty, ciasta do tego alkohol.
Jak sobie  tym poradzić? W moim przypadku dzielnie uczestniczyłam w przygotowaniu imprezy, miałam zatem wpływ na to co będzie przygotowane. Podpowiadałam w trakcie układania menu i przygotowywałam dania. Używałam jogurt naturalny zamiast majonezu. Olej do smażenia wymieniłam na olej kokosowy.

uroda i zdrowie

3. Restauracja. Wbrew pozorom to najlepsza opcja na diecie. Menu są duże i zawsze można coś sobie wybrać. Nie mówię tylko o sałatach, zawsze można zamówić grillowane mięso z warzywami z wody, do tego ryż lub kaszę.  Są restauracje, które mają wkładki z daniami fit  w cenie klasycznych dań. Jeżeli decydujemy się na tego typu restauracje, jedynym naszym zmartwieniem pozostaje rezerwacja stolika i dobranie odpowiedniej godziny.

sphinx


Dlaczego w czasie urlopu, warto zwracać uwagę na posiłki? Jeżeli udało Ci się już trochę schudnąć. Powrót po wymarzonym odpoczynku z kilkoma kilogramami więcej, na pewno cię zasmuci. Nie warto niweczyć kilkutygodniowych czy miesięcznych starań, w czasie kilku dni. Jeżeli twój urlop się przedłuża i trwa 3-4-6 tygodni, mimo miany otoczenia to NIE JEST URLOP. Jest to zbyt długi okres czasu n to by porzucić dietę i powiedzieć sobie, jak wrócę do domu to zacznę od nowa.
Może dopaść Cie niechciany efekt jojo i przybierzesz znacznie więcej niż zrzuciłaś.

Dieta to przede wszystkim zdrowe odżywianie, którego nasz organizm potrzebuje cały czas. Miesięczny "odpoczynek od niej" zmienia nasze przyzwyczajenia i powrót do racjonalnego żywienia będzie trudny. 

Wakacje przed nami (moje w trakcie) wybierajcie mądrze co jecie, Nikt z nas nie chce być zawiedziony swoim wyglądem po urlopie :)

pozdrawiam serdecznie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...