sobota, 1 listopada 2014

Halloween, czemu nie?

Temat Halloween wzbudza co roku wiele kontrowersji. 
Jedni uważają to za świetną okazję do zabawy, inni za zniewagę.
To prawda, że święto to przyszło do nas z za oceanu, ale co z tego? 
W czym to tak naprawdę przeszkadza? 
Wiele "rzeczy, świąt" obecnych w Polsce przyszło do nas spoza granic lub przyjęło się z pogańskich obyczajów.

"Halloween – zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiejHalloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach ZjednoczonychKanadzieIrlandii i Wielkiej Brytanii.  Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami."
Nie rozumiem dlaczego niektórzy tak strasznie wzbraniają się przed udziałem w takiej zabawie. To nie jest czarna magia, czy czczenie demonów, to porostu okazja do przebrania się, zbierania cukierków.  
W Polsce dopiero pojawia się alternatywa dla Halloween i są to Bale Wszystkich Świętych.
Dobrze,że kościół, który nie jest zwolennikiem Halloween, proponuje coś w zamian. Dla dzieciaczków każda okazja do zabawy jest dobra. Czemu Święci nie chodzą  i nie zbierają cukierków? To świetny pomysł i frajda dla maluchów.Może się przyjmie.
 Zimą kolędnicy tnie są już zbyt popularni, ale nie wzbudzają tyle kontrowersji.

Dynia? Co z nią nie tak?  Straszna i się świeci?
To zróbmy Dynie z aureolą, a znicze, lampki, świeczki, w Polskiej kulturze nie są niczym niezwykłym.

"Wszystkich Świętych (łac. festum omnium sanctorum) – rzymskokatolicka uroczystość (część innych kościołów również ją uznaje, w tym anglikański i wiele z luterańskich) obchodzona 1 listopada ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych."
"Zaduszki – polski współczesny odpowiednik pogańskiego święta Dziadów. W Kościele katolickim Dzień Zaduszny (tzw. Zaduszki), jest dniem modlitw za dusze zmarłych, przypada ono 2 listopada, po dniu Wszystkich ŚwiętychTego dnia ludzie wspominają wszystkich, którzy odeszli z tego świata, polscy katolicy modlą się za wszystkich wiernych zmarłych, których dusze według ich wiary mogą jeszcze przebywać w czyśćcu."

Z jakiego powodu Halloween nie jest dniem dla Katolików?  Przecież to 31 październik, normalny, zwykły, roboczy dzień.
 Te Dwa ważne dla nas dni 1-2listopad, prawdziwi Katolicy Mylą. 
Osoby wierzące poświęcają czas na wycieczki na cmentarz  do Mamy, Taty Babci, Dziadka, Wójostwa, Przyjaciół, zamiast wspominać Świętych, i nie nawiedzają Cmentarza w dzień Zaduszny. To nie do końca jest zgodne z naszą Wiarą.
Wspominanie, nawiedzenie grobów najbliższych raz w roku, "odbębnienie obowiązku" bo wszyscy idą, bez ważnego uczestnictwa we Mszy, nie ofiarowanie odpustu zupełnego za Duszę bliskich, jest Katolickie, a chociaż Chrześcijańskie?
Dzieci tak strasznie czekają na ten dzień, by się przebrać i pobawić. Powinny natomiast zanurzyć się w zadumie, ubolewać nad stratą, przemijaniem. O to chodzi?

Dlaczego tyle emocji co Halloween nie wzbudzają Święta Bożego Narodzenia?

Przecież to czas Narodzin Zbawiciela, można by powiedzieć,że najważniejszy dzień w Kościele, bez Narodzin nie byłoby Zbawienia.
A my ubieramy choinki, kupujemy prezenty, zamawiamy Mikołaja, by umilić Wigilijny wieczór, mało kto śpiewa kolędy, obowiązkowo leci "Kevin sam w Domu".
Sklepy dwa miesiące przed świętami namawiają nas do zakupów, nie wspominając o Bożym Narodzeniu, o wartości tego święta w Kościele.
Dzieci czekają na ten dzień bo przyjdzie Mikołaj, piszą listy, szukają prezentów, i jakoś nikt tego nie neguje.

 Nikt się nie oburza,że dzieci nie rozmyślają nad Sensem Bożych Narodzin, nie ubolewają, że Maryję i Józefa przeganiali, a Chrystus przyszedł na świat w ubogim żłóbku.
Choinka oraz Mikołaj rozdający prezenty, też nie są Katolickim pradawnym zwyczajem. Przyjęły się dopiero z upływem czasu.
Mimo, że św. Mikołaj upamiętnia realną postać Mikołaja z Miry dziś mało kto o tym pamięta, a
"powszechna forma Mikołaja wywodzi się z kultury brytyjskiej i amerykańskiej, gdzie jest jedną z atrakcji bożonarodzeniowych. W większej części Europy, w tym w Polscemikołajki obchodzone są tradycyjnie 6 grudnia jako wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa Miry. Rankiem tego dnia dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują prezenty, ukryte pod poduszką, w buciku lub w innym specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu (np. w skarpecie)."
Choinka od wieków była podczas przeróżnych świąt obwieszana świecidełkami. Ostrokrzew służył Celtom do obłaskawiania chochlików, a jemioła do praktyk okultystycznych. Również wyznawcy Mitry i osoby obchodzące rzymskie Saturnalia obdarowywały się prezentami."

Jestem Katolikiem, jak to się ładnie mówi, praktykującym. 
Nie widzę najmniejszej szkody dla mojej Wiary, nie wspominając o niewinnej wierze mojego 3letniego dziecka, z powodu popularyzacji Halloween . To czy coś jest złe czy dobre staram się nauczyć swojego Syna od samego początku. Nie  uważam, że straszna Dynia, czy przebranie za Trupka do przedszkola, jest czymś złym, o ile pamięta się o sensie, wartości 1 i 2listopada, tłumaczy się Te Dni i obchodzi z należytym szacunkiem.
 Halloween nie wypiera Naszych Świąt, obchodzi się je 31 października. Nie jest zastępstwem dla Dnia Wszystkich Świętych oraz Zaduszek. Jest tylko kolejną okazją do zabawy - głównie dla dzieci. 
Popieram jednak i mam nadzieję, że Bale Wszystkich Świętych przyjmą się w Polsce, a przynajmniej w Olsztynie. Trzymam kciuki że za rok będziemy mogli spędzić miło czas na takiej zabawie, przebrani za Świętych. Mój św. Florian byłby szczęśliwy, mogąc się przebrać za swojego patrona - strażaka. W końcu Imię zobowiązuje ;)

Tyle moich rozważań. Nie bójmy się nowości. 
Bardziej niż nasi Dziadkowie, żyjemy w świecie wielokulturowym.
Przenikanie się różnych zwyczajów, kultur, jest nieuniknione, wybierajmy jednak to co dobre wartościowe, a przede wszystkim nieszkodliwe.
Pamiętajmy jednak o swoich korzeniach, wartościach i stawiajmy granice,tam gdzie są niezbędne .
pozdrawiam

zamieszczone zdjęcia są zaczerpnięte z internetu
zamieszczone cytaty są zaczerpnięte z Wikipedii

1 komentarz:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...